cukrászképzés

Amatőr cukrász tanfolyam vagy cukrász szakképzés?

Szabó Réka Kata

Szabó Réka Kata

Nem tudod eldönteni, hogy belevágj-e a cukrász szakma megszerzésébe, vagy speciális kurzusok keretében bővítsd ismereteidet a sütikészítésről? Segítek a válasz megtalálásában!

2015 óta rengetegen vettek részt online és személyes desszert kurzusaimon olyanok, akik komolyan gondolták a cukrászatot és nem csupán egy kellemes feltöltődést kínáló pár órás kikapcsolódást kerestek. Így a programokon számtalanszor felmerült a kérdés, hogy érdemes-e elvégezniük a szakmai képzést és megszerezni a cukrász végzettséget. A számukra megfogalmazott tanácsomat osztom most meg Veled, kedves Sütirajongó, megszerkesztett, kibővített változatban.

Mivel magam is részt vettem OKJ-s képzésben, vezettem egy saját cukrászműhelyt, oktattam az iskolarendszerű szakoktatásban, vizsgáztatóként pedig jelenleg is rendszeresen részt veszek szakmai vizsgák értékelésében, ráadásul folyamatosan képeztem magam tematikus tanfolyamok keretében, mielőtt magam is elkezdtem volna workshopokat szervezni, igazán átfogó képem van a hazai cukrász képzésekről.

Alapvetően azt kell mindenkinek eldöntenie, hogy szeretne-e cukrászként dolgozni, esetleg egy saját kis cukrász vállalkozást indítani, vagy egyszerűen csak imád sütni és hobbicukrászként szeretne minél többet megtudni a különböző sütemények, desszertek és torták elkészítéséről.

Ez az elsődleges kérdés, amit meg kell válaszolnod.

cukrász a cukrászüzemben
cukrász csokoládét készít

Cukrász szakképzés – a korábbi OKJ-s rendszer

Annak idején 2010-ben – sokakhoz hasonlóan – én is olyan cukrász tanfolyamot kerestem, ahol valóban megtanítanak a mesterség csínjára-bínjára és emellett hivatalos papírt is kapok róla, hogy dolgozhatok cukrászként, mivel saját cukrászműhely kialakításában gondolkodtam.

Nyilván olyasvalaki számára, aki ezen töri a fejét, nem ismeretlen terep a konyha és feltehetőleg rengeteget sütött már azt megelőzően is, hogy elgondolkodott a szakképesítés megszerzésén. Pontosan így voltam ezzel én is. Arra számítottam tehát, hogy a már megszerzett tudásomat rendszerezi és – ahol szükséges – kiegészíti majd a tanfolyam, amire beiratkoztam.

Ehhez képest egészen mást kaptam, mégpedig egy célirányos vizsgafelkészítést. Mit értek ez alatt? Hát azt, hogy a képzés elméleti órái a vizsga írásbeli részére készítettek fel (pl., hogy le tudjam írni, mik az indiáner fánk készítésének lépései, és hogy hogyan számoljam ki egy adag sütemény anyaghányadából, hogy mennyire van szükségem 15 adaghoz), a gyakorlati órákon pedig a gyakorlati vizsga tételeit tanultuk meg adott időre elkészíteni. A képzés kilenc hónapja alatt végig arra készítettek bennünket, hogy sikeres vizsgát tegyünk és megszerezzük a cukrász képesítést.

Felmerül a kérdés, hogy jól volt-e ez így? A válasz pedig az, hogy egyszerűen nem lehet másképp. Ilyen rövid idő alatt egyetlen célt lehet szem előtt tartani, ami ebben az esetben a szakmai vizsga sikeres letétele. Egy képzőnek ilyen helyzetben nincs más választása, mint célirányosan, a vizsgafeltételeknek megfelelő tananyagok alapján, a kitűzött cél elérése felé segíteni a résztvevőket, akik súlyos pénzeket fizettek azért, hogy hivatásos cukrászok legyenek. Nekem szerencsém volt az oktatómmal, aki maga is gyakorló cukrász és egy saját termelő vállalkozás tulajdonosa volt. Megvolt a szakértelme és a keret arra, hogy alaposan begyakorolhassuk a vizsgafeladatokat. Mindemellett igen kevés olyan szakmai fogást tanultam, ami teljesen ismeretlen lett volna számomra.

Szakmai vizsgáztatóként el kell mondanom, hogy nem mindenki ilyen szerencsés. Voltam néhány olyan vizsgán, ahol a szakoktató hozzáállása finoman szólva nem volt megfelelő, aminek a levét a vizsgázók itták meg. Sajnos a gyakorlati vizsga számonkérésének rendszere egyáltalán nem egységes, így minden oktató a maga receptjeit, technológia lépéseit oktatja az általa használt alapanyagokkal. Vagyis nagyon nem mindegy, ki vezet végig a cukrász szakképesítés megszerzésének útján – érdemes előre érdeklődni magáról a képzőről és a szakoktatóról egyaránt.

cukrász kiméri az alapanyagokat
cukrász betölti a süüteményeket

Cukrász szakképzés – iskolarendszerű képzés 2021. január 1. óta

Az OKJ képzéseket szervező felnőttképzők 2020. december 31-ig indíthattak képzéseket. Ezután alapszakmát kizárólag szakképző intézmény szervezésében, iskolarendszerű formában, felnőttképzési jogviszony keretében lehet tanulni. Az első két szakma megszerzése ebben a formában teljesen ingyenes, ráadásul a résztvevők tanulószerződést és diákigazolványt is kapnak. Az új rendszer hátulütője, hogy a képzési idő 8 általános végzettséggel 3 év, 16 éves kor felett minimum 1 év, vagyis hosszabb, mint a korábbi OKJ-s képzések voltak. Részletekért fordulj a területileg illetékes Szakképző Centrumhoz.

Gondolhatnánk, hogy a hosszabb képzési idő miatt a képzés egészen más szemléletben zajlik, de a szakképzésben oktatóként eltöltött idő sajnos azt mondatja velem, hogy ebben a formában is egyetlen cél teljesül a képzés végére: a résztvevő megszerzi a cukrász képesítést. Ha szerencséje van, sikerül olyan gyakorlati helyet találnia, ahol az oktató komolyan veszi a feladatát és nem csupán ingyen munkaerőként tekint a tanulóra. Sajnos ezzel kapcsolatban sincsenek pozitív tapasztalataim – néhány üdítő kivételtől eltekintve.

Egy szó, mint száz, akár a korábbi OKJ-s képzésről, akár a jelenlegi rendszerről beszélünk, ezeket a megoldásokat azoknak szoktam javasolni, akik számára a „papír” megszerzése a cél.

cukrász fagylaltot készít
cukrász bonbont készít

Hobbicukrász tanfolyamok amatőr és képzett cukrászok számára

Na jó, de akkor mit tehet az, aki nem szakképesítést szeretne szerezni, vagy a cukrász végzettség mellett szeretné a lehető legszélesebb körben bővíteni a tudását és igazán naprakész, modern ismereteket szeretne szerezni a cukrászat egyes területeiről.

Az elmúlt időszakban rengeteg olyan amatőr cukrász tanfolyam, kurzus és workshop vált elérhetővé, ahol egy-egy speciális terület alaposabb megismerésére, esetleg egy-egy desszerttípus elkészítésének elsajátítására van lehetőség.

A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány példa.

A hobbicukrász tanfolyamok szakmai minőségét nem tisztem megítélni, de arról, hogy én milyen keretek között fejlesztettem tudásomat az elmúlt években ITT olvashatsz:

A saját, szakképzésben szerzett tapasztalataim alapján, én egészen más tematika szerint oktatom azt, amit a cukrászatról gondolok – számomra fontos, hogy a résztvevők megértsék az összefüggéseket, tudják, mit, miért csinálnak és ezáltal egy nagyon rugalmasan bevethető tudásra tegyenek szert, ne csupán megadott receptek alapján legyenek képesen süteményeket készíteni. Ehhez szükség van az alapanyagok, az eszközök és a technológia alapos ismeretére, aminek birtokában semmilyen desszert, sütemény vagy torta elkészítése sem jelenthet akadályt.

Ha egy átfogó program keretében szívesen tudnál meg többet az egyes desszertekről, szeretettel ajánlom figyelmedbe online sütemény készítő tanfolyamaimat, melyek egy-egy téma köré épülve adnak széleskörű ismereteket az amatőr vagy akár profi cukrászoknak.

Ha saját cukrász vállalkozás indítását tervezed és szeretnél felkészülten belevágni, akkor a sikeres elindulást támogató ‘Hobbi cukrászból vállalkozó” programot, vagy annak egyes elemeit (vállalkozóvá válás, cukrászműhely kialakítás, cukrász marketing, cukrászműhely működtetése) ajánlom.

Ha szívesen értesülnél a legfrissebb blogbejegyzésekről, induló kurzusokról vagy egyéb sütis hírekről, iratkozz fel hírlevelemre

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

Facebook
Pinterest
LinkedIn
Email

Kapcsolódó bejegyzések

sütő
Cukrászat

Mindent a sütésről – sütő használati kisokos

Ha – akárcsak én – Te is azok közé tartozol, akik soha nem értették, mégis mi értelme lehet fizikát és kémiát tanulni, akkor remélem, ezzel a bejegyzéssel sikerül kicsit más fényben feltűntetnem ezt a két mostohán kezelt tudományterületet.

Olvass tovább »
mennyibe kerül egy torta
vállalkozás

Mennyibe kerül egy torta

Akár fogyasztóként, akár hobbicukrászként, akár cukrász vállalkozóként gondolkodsz el a torták áráról, mindenképpen érdemes figyelembe venni néhány szempontot, ha azt kell meghatároznod, miért kerül egy torta annyiba, amennyibe.

Olvass tovább »