Minden nehezítő körülmény ellenére és a megszokottól eltérő keretek között, de 2021-ben is sor került a világ legjelentősebb cukrászversenyére, ahol a résztvevők megmutathatták mire is képesek, ha cukrászatról, azon belül is tányérdesszertekről, fagyos desszertekről vagy cukrász műalkotásokról van szó. Ezúttal 11 csapat mérte össze tudását és kreativitását a kétnapos program során, fantasztikus desszertkölteményekkel kápráztatva el a szurkolókat és a zsűrit.
Mi fán terem a cukrász világbajnokság?
A Cukrász Világbajnokság (francia nevén Coupe du Monde de la Pâtisserie) a cukrászok legrangosabb világversenye, ahol a résztvevők a cukrászat minden ágában megmutathatják tudásukat.
A versenyt kétévente, januárban rendezik meg Lyon-ban, Franciaországban, ahova a kontinentális (európai, ázsiai, afrikai és latin-amerikai) kupákon jól teljesítő országok csapatai kerülhetnek be. Korábban 21, idén – a pandémia miatt – mindössze 11 ország képviseltette magát a megmérettetésen, melyre – szintén a járvány miatt – január helyett 2021. szeptemberben került sor.
A korábbi világbajnokok között olyan (számomra meghatározó) neveket találunk, mint a francia Christophe Michalak vagy a spanyol Jordi Bordas.
A neves világversenyt Gabriel Paillasson hívta életre 1989-ben, akinek eddig egyedüliként sikerült 29 éves korára megszereznie a Meilleur Ouvrier de France (MOF) mestercukrász és mester fagylaltkészítő címet is.
2019-ben a versenyt szervező bizottság elnöke a macaron-király Pierre Hermé lett, olyan társelnököket választva maga mellé, mint Claire Heitzler és Frédéric Cassel, akik vele együtt elkötelezetten képviselik az új elvárásoknak megfelelő, a fenntarthatóságot, szezonalitást és biodiverzitást szem előtt tartó, felelős cukrászatot.
Desszertek a természet jegyében
Ennek tükrében nem meglepő, hogy az idei verseny központi témája – amit a résztvevőknek minden versenydarabban következetesen meg kellett jeleníteniük – a természet volt. Az idei rendezvény mottója is ez volt: „Minden művészet a természet másolása”.
A három fős csapatok tagjai közül egy versenyző mindig a csokoládéra egy pedig a karamellre specializálódott szakember. A három cukrásznak ezúttal is mindössze 10 órája volt, hogy az alábbi remekműveket elkészítsék:
- egy desszert, amit megoszthatunk – a korábbi csokoládés desszert helyébe lépő új elemet a Valrhona (a világbajnokság egyik fő szponzora) „Pure Origin” Grands Crus csokoládé válogatásból kiválasztott termékkel/termékekkel kellett elkészíteni úgy, hogy megjelenjen benne a cukrászatra jellemző játékosság
- fagyos desszert – ezt az elemet kiegyensúlyozott receptúra és a textúrák harmóniája kell, hogy jellemezze. A tökéletes mű egy friss, gyümölcsös desszert, melynek ízei mindenkihez szólnak és legalább három különböző textúrát mutatnak meg, köztük a ropogósságot is.
- éttermi desszert – a desszert minden elemét helyben kell elkészíteni úgy, ahogy egy étteremben, ráadásul elvárás az is, hogy több különböző hőmérsékletű elemet és különféle textúrákat tartalmazzon.
- artisztikai művek – itt a verseny témájához kapcsolódó két műalkotás (értsd szobor) megvalósítása a cél, melyek közül az egyiknek csokoládéból, a másiknak karamellből kell készülnie, úgy, hogy azok harmonikusan összekapcsolódva jelenjenek meg a bemutató asztalon
Az olasz csapat (Massimo Pica, Lorenzo Puca és Andrea Restuccia) idén a méheket és a beporzást választotta témaként, melynek kivitelezésével egyöntetűen kivívták a zsűri elismerését és jelentős előnnyel nyerték meg a világbajnokságot, megelőzve a második helyre befutó japánokat és a harmadik helyezést elért (meglehetősen csalódott) franciákat.
Emellett idén két különdíjat is kiosztottak: a program szellemiségéhez illeszkedő „zero waste” díjat a svájci csapat, a „legjobb csapatszellem” díjat a vidám és mosolygós chilei csapat kapta.
Mikor lesz legközelebb Coupe du Monde de la Pâtisserie?
A következő esemény, aminek örülhetünk a 2022. január 23-25. közöttre tervezett Európa Kupa lesz, melynek szintén Lyon ad majd otthont. Az egyik legnagyobb kérdés, hogy a mostani világbajnokságon részt vett csapatok ilyen rövid idő (mindössze 4 hónap) alatt hogyan tudnak majd felkészülni a megmérettetésre. A kupán legjobban teljesítő csapatokkal pedig előreláthatólag 2023 januárjában találkozhatunk a következő Cukrász Világbajnokságon.
Magyarok a Cukrász Világbajnokságon
Magyarország eddig egyszer, 2009-ben vett részt a világbajnokságon, ahol Mihályi László, Nesztovidisz Zoltánné, M. Tóth Zsolt és Auguszt József képviselte hazánkat, végül a 20. helyet megszerezve. 2012-ben pedig az Augusztné Ibolya, Boóc Judit és Kolonics Zoltán hármas mérettette meg magát a világbajnokság európai előselejtezőjében.
Kolonics Zoltán itt szerzett élményei és tapasztalatai alapján hívta életre 2014-ben az első SIRHA Desszertversenyt, amin nekem is volt szerencsém részt venni. Az azóta is kétévente megrendezett – és egyre színvonalasabb – megmérettetés nem titkolt célja, hogy a világbajnoksághoz hasonló tematikával adjon lehetőséget a cukrász tehetségeknek tudásuk megcsillogtatására.
Ha még nem láttál ilyen versenyt belülről, akkor egyrészt mindenképpen érdemes ellátogatnod a 2022. március 22-24. közöttre tervezett SIRHA Budapest kiállításra, másrészt érdemes belenézned a Sütimester – krémek krémje (Bake Off Creme de la Creme) című műsorba.